Your Cart

جوملا یا وردپرس؟

جوملا یا وردپرس؟

همه کسانی که قصد راه اندازی سایت دارند نیاز به یک سیستم مدیریت محتوا(cms) دارند .خیلی از آنها راه اندازی سایت خود را به شخص یا شرکتی سپرده و کاری به مسائل فنی آن ندارند اما افراد زیادی هستند که تمایل دارند سایت خود را شخصا و با استفاده از سیستم های مدیریت محتوای رایگان راه اندازی نمایند این افراد در آغاز کار با یک سوال روبرو هستند:

کدام سیستم مدیریت محتوا مناسب تر است؟

با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می شویم که cms های رایگان زیادی انتشار یافته اند و حتی به زبان های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده اند و تعدادی از آنها توسط تیم های حرفه ای و از طریق سایت های داخلی پشتیبانی می شوند . اما سوال ذکر شده همچنان باقی است.

از میان cms های متعدد وردپرس و جوملا از محبوبیت بالایی برخوردارند و بسیار کارآمد بوده و سایت های زیادی در سراسر دنیا بر پایه این دو سیستم مدیریت محتوا راه اندازی شده اند. اما همیشه این سوال مطرح بوده که:

وردپرس بهتر است یا جوملا؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا با قابلیت راه اندازی سریع و ساده می باشد و شما میتونید به راحتی سایت خودتون رو راه اندازی کرده و مطالبتون رو خیلی سریع منتشر کنید ، وردپرس دارای افزونه های بسیار زیادی است که تقریبا هر کاری برای شما انجام میدن افزونه های ورد پرس از قسمت مدیریت سایت به راحتی نصب شده و فعال میشن اما گاهی افزونه های ناسازگار کار دستتون میدن و تداخل اونا باعث اختلال در کار سایت میشه ، قالب های بسیار زیاد وردپرس نیز برای سلیقه های مختلف وجود داره که به زبان های مختلف ترجمه شدن تقریبا برای هر سلیقه ای میشه قالب رایگان پیدا کرد ، در کل میشه گفت کار با وردپرس خیلی راحته ، نکته ای که در مورد وردپرس باید گفت اینه که این cms بیشتر به منظور راه اندازی وبلاگ طراحی شده.

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای حرفه ای و کامل می باشد که نسبت به وردپرس پیچیدگی بیشتری داشته و برای تسلط به آن به زمان و کار بیشتری نیاز دارید اینcms نیز دارای ماژول ها و کامپوننت های زیادی می باشد که برای توسعه آن به کار می رود اما کار باآن به سادگی وردپرس نیست سایت راه اندازی شده با جوملا شباهت بیشتری به یک سایت دارد و حرفه ای تر می باشد اما برای راه اندازی سیستم وبلاگ وردپرس گزینه مناسب تری خواهد بود. رابط کاربری مدیریت جوملا پیچیده تر است اما مدیریت بهتری ارائه می دهد وکنترل های بیشتری روی سایت خود دارید.

در کل می توان گفت وردپرس برای یادگیری راحت تر بوده و افراد تازه کار آن را بیشتر می پسندند با وجود این کار با وردپرس به صورت حرفه ای هم امکان پذیر می باشد.

اگر کار خود را از ابتدا با جوملا شروع کنید کمی سردرگم می شوید اما در صورت تسلط بر آن از کار با آن لذت می برید.

البته این دو سیستم مدیریت محتوا در نسخه های جدید خود اندکی همگرایی دارند و هر دو سعی دارند نقص های خود نسبت به یکدیگر را برطرف نمایند بطوریکه در نسخه ۳٫۴ وردپرس برای اینکه از حالت وبلاگ صرف خارج شود گزینه جدیدی به نام صفحه نخست ایستا اضافه شده که با فعال کردن آن درصفحه اول سایت شاهد صفحه دلخواه ایجاد شده هستیم و از لیست خسته کننده مطالب که قالب همه وبلاگ ها می باشد خبری نیست و مطالب وبلاگ یا اخبار سایت در صفحه دیگری قابل مشاهده می باشد .

جوملا نیز که در انتشار مطالب به شیوه وبلاگ کار ما راپیچیده کرده بود در نسخه ۳ که به تازگی معرفی و منتشر شده ایجاد مطالب وبلاگی و اخبار را برای ما آسان تر کرده است تا در مسابقه با رقیب سرسخت خود حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد و رضایت بیشتر کاربران خود را جلب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 12 =