موتورهای جستجوی ایرانی

همانطور که می دانیم مرورگر فایرفاکس یکی از محبوب ترین مرورگرهاست و روز به روز امکانات و قابلیت های جدیدتری به نسخه های جدید آن اضافه می شود.

یکی از قابلیت هایی که ازنسخه های پیشین شاهد آن بودیم امکان جستجو بدون ورود به سایت جستجوگر است یعنی مثلا شما بدون اینکه وارد سایت گوگل شوید با نوشتن عبارت دلخواه در کادر جستجو (کنار آدرس بار) بلافاصله نتایج جستجو در موتور جستجوی گوگل ،بینگ ،یاهو و یا ویکی پدیا را مشاهده می نمایید.

اما شما نمی توانستید بااین روش نتایج جستجو در موتورهای جستجوگر ایرانی را مشاهده نمایید و باید ابتدا وارد سایت جستجوگر شده و آنجا عبارت مورد نظر را تایپ می کردید سپس جستجو را انجام می دادید. در نسخه جدید موزیلا فایرفاکس یعنی نسخه ۳۶ امکان جدیدی اضافه شده که شما می توانید موتور جستجوی دلخواه خود را به جستجوگر فایرفاکس اضافه نمایید و مثلا وقتی در کادر جستجو عبارت دلخواه را وارد نمایید نتایج جستجو در موتور جستجوی “پارسی جو” پدیدار شود.

به تصویر زیر دقت نمایید.

addsearchengineافزودن موتور جستجو

در این تصویر نشان داده شده که چطور موتور جستجوی “سلام” به بخش جستجوی فایرفاکس اضافه شده. برای اینکار به ترتیب زیر عمل می کنیم.

  • ابتدا آدرس موتو جستجو (www.salam.ir) را در نوار آدرس نوشته و وارد آن شوید ( اینکار فقط یکبار برای همیشه انجام می شود )
  • فایرفاکس به طور هوشمند تشخیص می دهد که سایت مورد نظر موتور جستجو است و علامت جستجو به صورتsearدر می آید، با کلیک روی علامت وسپس کلیک بر روی” Add “salam ، موتور جستجوی سلام به قسمت جستجوی فایرفاکساضافه می شود.
  • این مراحل را می توانید با موتورهای جستجوی www.parsijoo.ir و www.youz.ir نیز انجام دهید.

به این ترتیب جستجو در میان سایت های ایرانی بسیار آسان تر شده و تنها با نوشتن عبارت موردنظر در کادر جستجو می توانید در موتورهای جستجوی ایرانی به گشت و گذار بپردازید و به راحتی سایت های موجود بر روی اینترنت ملی(اینترانت) را بیابید. این ویژگیمناسب ادارات دولتی و مدارس و دانشگاه ها و بانک ها می باشد.

شما می توانید بسیاری از موتورهای جستجوی داخلی و خارجی را به این صورت اضافه نمایید.

لازم به ذکر است که این ویژگی جدید در نسخه آندروید فایرفاکس نیز اضافه شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =