Your Cart

چگونه PageRank سایت خود را افزایش دهیم ؟

در واقع سوالی است که اکثراً شنیده و مطرح کرده ایم ولی یا واقعاً جواب درستی نگرفته ایم و یا توضیحات داده شده عملاً نا کارامد و فقط در حد تئوری است و مستند نمی باشد. راه حل های کلی و ریز جزئیات برای بالابردن رنک یک صفحه ی وب به همراه محافظت از رنک خود را در ادامه ی همین متن برای توضیح در نظر داریم.

۱ –ساخت یک جدولXMLبر پایه ی گوگل

در واقع مهمترین قسمت و اولین گام برای بالابردن رنک وب سایت شما ساخت جداولXML، برای ایندکس شدن و دسترسیGoogle Botبه موضوعات و مطالب وب سایت شماست. انجام این عمل کاملاً ساده است. برای شروع :

»» در گوگلSign inکرده ، به اکانت خود مراجعه کنید و به بخشWebmasters Tools:www.google.com/webmasters/toolsبروید ، در داشبورد در باکس نوشتاری مربوطه سایت مورد نظر خود را وارد کرده و کلید “Add Site” را انتخاب کنید. مرحله ی بعدی ،Verifyکردن وب سایت شما برای گوگل است. در صفحه ی جدید”Verify Your Site”را انتخاب کنید ، در مرحله ی بعد متد خود را برای معتبر ساختن از کادرScrollانتخاب کنید ، که اولین گزینهAdd a meta tagو دومین گزینهUpload an html fileمی باشد و معمولاً بهترین روش انتخاب گزینه ی دوم است چرا که اضافه کردن یک متا تگ در وب سایت های داینامیک در ایندکس قالب ، اکثراً دچار مشکل شده و ایجاد مشکل درCSSمی کند به همین دلیل دومین روش را پیش می بریم. با انتخاب گزینه ی دوم ، سریعاً مشخصات ساخت فایل شما آشکار می شود. کادر اول نام فایلی است که باید به همان نام ساخته و در فولدر اصلی وب سایت آپلود کنید. با اتمام آپلود فایل ،Verifyرا انتخاب کنید ،اکنون ساخت یکSiteMapامری کاملاً ضروری است ، برای این کار اگر وب سایتی داینامیک دارید ، پلاگین ها به کمک شما می آیند اما اگر وب سایت شما استاتیک است با استفاده از وب سایت هایی چون:XML-Sitemapsمی توانید فایل خود ا ایجاد کرده و در همان قسمت وب سایت مورد نظر در اکانت خود در گوگل ، به گزینه یSite Mapرفته و آدرس فایل خود را بعد از آپلود در وب سایت ، در اینجا وارد نمایید. توجه داشته باشید با هر بار به روز رسانی و اضافه ی برگه ای در وب سایت استاتیک خود ، ساخت فایل باید مجدد انجام بگیرد تا صفحات جدید را نیز فایل شما در بر داشته باشد.با معتبر شناختن وب سایت شما ، از این به بعد توسطGoogle Botبه طور منظم و کامل مورد بررسی قرار می گیرید.

* توجه :اکثرCMSها خود شامل پلاگین های مجزایی هستند که به راحتی قادر به مدیریت این ابزار ها هستید.

۲ -به روز رسانی وب سایت به طور منظم

با توجه به الگوریتم های در پیش گرفته ی گوگل که کامل در اختیار نیست ، با چک کردن وب سایت توسط فایلXMLساخته شده ، مطالب جدید در یک نگاه ایندکس می شوند. در واقع می توان گفتربات گوگل تشنه به مطالب جدید استو با هر بار ویزیت در صورت به روز نکردن وب سایت ، فرصت هایی را قطعاً از دست می دهید. مشکل عمده ای که مدیران وبلاگ ها و وب سایت ها به آن توجه نمی کنند ، کپی کردن مطالب از دیگر پایگاه های وب است. در واقع با این کار ، شما مطلبی کاملاً تکراری را در وب سایت به روز می کنید که این مطلب با این که ایندکس می شود دیگر جنبه ی “جدید بودن” ندارد. اکثر مدیران هم این کار را به دلیل بالا بردن بازدید خود انجام می دهند حال که هدف اصلی شما بالا بردن بازدید نیست.یک وب سایت باید برای دیگر پایگاه ها مخصوصاً وبلاگ ها منبع باشد، نه یک شاخه ی کپی شده ، به هر حال به روز کردن وب سایت با مطالبی دست اول ، پر هیجان و بازدید گیرنده ، بدون تکراری بودن متن مخصوصاً در وب سایت های فارسی ، امری مهم و ضروری است.

۳ -استفاده از اولین زبان زنده ی جهان در متون خود

به هر حال این را نمی توان نقض کرد که کاربران با جستجوی اندکی به زبان انگلیسی برای یافتن مطلب مورد نظر به راحتی آن را پیدا می کنند که در زبان هایی چون فارسی به دلیل پایین بودن و گسترده نبودن مطالب این امری بدیهی و کم کارامد است. اما به اصطلاح می شود با یک تیر ، حداقل دو نشان را زد که این جمله در اینجا مصداق پیدا می کند. شما می توانید در عین حال که از مطالب فارسی استفاده می کنید ، تا کمتر از ۱۶۰ کاراکتر نیز به درج توضیحات انگلیسی در مورد همان مطلب زیر متن فارسی خود بپردازید.این بهترین راه حل برای دریافت بازدید کننده از دیگر کشور ها و همچنین بالا بردن تعداد لینک های بازگشتی یا همانBack Linkها است.زبان انگلیسی به هر نوع کاراکتری از صفحات وب خوانا است و هیچ گونه مشکلی ندارد از این رو بهترین اختیار را دارید و کاربران دیگر از اکثر وب سایت ها با وب سایت شما در تماس خواهند بود و حتی از مطالب شما بهره برده و نقل مطلب خواهند کرد.

۴–ساخت یک بلاک “دوستان” یا همانPartners

تبادل لینک یکی از بارزترین مشخصه هایی است که اولویت بالایی را نیز به خود اختصاص داده است. با تبادل لینک قادر خواهید تا علاوه بر دریافت بازدید که این یکی از بهره های جانبی است ، ازPageRankهای وب سایت مقابل و خود استفاده کرده و آن ها را بین همShareکنید که این موضوع در اولین به روز رسانی رنک های گوگل عملاً خود را نشان داده و قطعاً تأثیرات نمایان آن را خواهید دید.تبادل لینک باید دو طرفه باشد، چون بعضی از سایت ها فقط وب سایت ها را لینک می کنند و هیچ درخواستی برای لینک کردن به خود ندارند که این هیچ سودی به جز بازدید وBack Linkآن هم برای وب سایت مقابل ندارد.حتماً برای تبادل لینک با دیگر پایگاه ها ، برای خود شرایطی قائل شویدو برای این کار از طرف مقابل قوانینی که خود تصویب کرده اید را خواستار شوید. یکی از این شرایط می تواند موازنه بودن یا بالا بودن رنک گوگل وب سایت ها برای تبادل لینک با رنک شما باشد که این خود بر پایداری و بالا رفتنPRکمک شایانی خواهد کرد.

۵ –تبلیغات وIFrameها ، مشکلات اصلی این موضوع

ادعا کنید اولین وب سایتی هستید که از هیچ گونه تبلیغاتی بهره نمی گیرید. کار سختی است ، چون بالاخره راه اندازی یک وب سایت باید سود و منفعتی را برای شما داشته باشد نه اینکه فقط سختی و ضرر ! اما اکثر وب سایت ها بدون هیچ گونه فعالیتی از همان ابتدا شروع به تبلیغات گسترده در مکان های مختلف ایندکس وب سایت خود می کنند. این امر کاملاً آشکار است که علاوه بر تأثیر نداشتن بر رتبه ی شما در گوگل ، از آن نیز می کاهد چرا که رنک گوگل نصیب وب سایت هایی خواهد شد که تبلیغاتی نباشند ، این تبلیغات خود اکثراًIFrameو در مواردی بنرهای تبلیغاتی متغیری هستند که در بیشتر اوقات از جاوا اسکریپت ها در آن ها استفاده شده است. حتی به طور مستند شما قادر هستید اکثر وب سایت های انگلیسی و پایگاه هایLink Exchangingرا خود شخصاً رنک آن ها را مشاهده کنید و حقیقت این مطلب را به عینه ببینید.

۶–تبادل لوگو و بنر زیاد جالب نیست !

خود را یک کاربر فرض کنید.آدرس یک سایت را درAddress Barوارد می کنید و منتظر بارگزاری کامل آن می شوید. حتی دقایقی صبر می کنید اما هنوز گرافیک کامل آنLoadنشده و تصاویر مطالب و اکثر آیکون های قالب هنوز پدیدار نگشته است ، شما قطعاً سایت مورد نظر را بدون هیچ دلیلی خواهید بست ! این یک امر بدیهی است و کاملاً تجربه شده است. تبادل لوگو و بنرهای متعدد که اکثراً بر فرمت های فلش.swfو متحرک.gifهستند خود عامل اصلی دفع بازدید کننده و کسب امتیاز پایین از گوگل است. عملاً تبادل لوگو و بنر برای دریافت بازدید است ، که همینطور هم می شود اما کاربر فقط بر روی بنر کلیک کرده و منتظر بارگزاری کامل وب سایت مورد نظر نمی شود و آن صفحه را می بندد.الگوریتم جدید گوگل مبنا بر میانگین مشاهده ی بازدید کننده ها از وب سایت شماست یعنی دقیقاً همان آماری که وب سایتAlexaدر اطلاعات وب سایت ها منتشر می کند.

۷ –گرافیک وب سایت شما نمایانگر مقدار اهمیت شما به کاربران است !

قالب وب سایت خود را طوری انتخاب کنید که کاملاً ساده باشد و در عین سادگی ، زیبا باشد نه گرافیکی !این موضوع باPRگوگل رابطه ی مستقیمی ندارد اما برای بالا بردن تعداد بازدید ها وBack Linkها امری کاملاً مفید است. گرافیکی بودنTemplateوب سایت شما ، استفاده یheaderفلش و تصاویر با فرمت.pngیا.bmp” برای مطالب ” ، سرعت بارگزاری وب سایت شما را به طور محسوسی پایین می آورد. این خود باعث کاهش بازدید و در نتیجه کاهشBack Linkها است و اگر هم ملاحظه کرده باشید با جستجو کردن بعضی از مطالب اینگونه وب سایت ها ، کلماتی حاکی از ” برقرار نکردن ارتباط کامل ” در موتور های جستجو پدیدار می شود. سعی کنید پسوند تصاویر مطالب خود را.jpgو یا بهتر از آن.gifقرار دهید. زیرا این فرمت ها ، حجم تصاویر را پایین آورده و سرعت بارگزاری آن ها را بالا می برد. با اینکه شاید شاهد ایجاد سطح پایین گرافیک تصاویر می شوید اما می توانید با نرم افزارهایی جانبی چونPhotoshopاز این مشکلات ناشی از فرمت و گرافیکی بکاهید و هیچ مشکلی را مشاهده نکنید.

۸ –از سالم بودن لینک های مطالب خود اطمینان پیدا کنید !

شما مطلبی را ارسال می کنید و لینک دانلود یا لینک وب سایتی را در انتهای متن قرار می دهید که ممکن است تا چند روز یا چند ماه آینده ، آن لینک هاInvalidو نا معتبر شوند و منتهی به صفحه ی زیبای ” این صفحه در دسترس نیست ” باشند. موتور جستجوی گوگل هم آن قدر هوشمند نیست که بفهمد این لینک ها قبلاً سالم بوده و اکنون بدون هیچ دخل و تصرفی از جانب ما ، صفحه ی مقابل حذف و یا مشکلی برای آن پیش آمده است !و اینگونه است که وب سایت شما یک وب سایت با لینک هاییFakeیا تقلبی به شمار می رودو این امتیاز خوبی برای شما به حساب نمی آید چرا که موتور گوگل اتفاقاً در این مورد هوشمند عمل کرده و در جدول خودFake Linkها را ثبت می کند. بهتر است هر ماه حداقل یک باری با یک پلاگینLink Brokenکه لینک های نا مربوط را بررسی و اخطار می دهد یا به صورت سنتی و دستی از این گونه مشکلات جلوگیری کنید.

۹ –ارتباط بین مطالب مرتبط

وب سایتی نرم افزاری دارید که هر روز مطالبی درج می کنید ، مطالب درج شده در مورد برنامه ها در چند روز یا ماه آینده قطعاً قدیمی شده و شما متن جدیدی از نسخه ی به روز نرم افزار درج می کنید. تا این جا درست عمل کرده اید چرا که مطالب شما کاملاً به روز اند ما دقت کنید حتماً به مطلب قبلی از همین برنامه رفته و اطلاع دهید که مطلب جدید از این نرم افزار منتشر شده است و به متن جدید لینک دهید ، مخصوصاً اگر مطلب اولیه دارای بازدید و محبوبیت بالایی بوده است.اینگونه هم رنک گوگل را میان صفحات خود پیوند و تقسیم کرده اید و هم بازدید خوبی کسب خواهید کرد در واقع از خود وب سایتتان از شما بازدید می شود. شاید به نظر شما این که با هر ارسال مطلب از یک نرم افزار مشابه ، به متون قبلی رفته و یک به یک برای هر کدام لینک پیوندیه به نسخه های بعدی بدهیم کمی دشوار و ناهمگون آید ، درست است در این موارد پلاگین ها راه شما را آسان تر کرده اند ، شما قادر خواهید بود با استفاده ازیک پلاگینRelated Posts، با درج شدن یک کادر مجزا زیر مطلب که پست های مرتبط را نشان می دهد از این همه شلوغی جلوگیری کنید که این راه واقعاً پیشنهاد می شود.

۱۰ –سعی کنید مطالب خود را بعد از ایندکس شدن در موتور جستجو حذف نکنید.

بیشترین ضرری که ممکن است به یک وب سایت زده شود ، حذف مطالب نه از قصد بعد از ایندکس شدن است ، چه یک مطلب و چه چندین مطلب متفاوت است. چرا که در این صورت لینک های داده شده یا همانBack Linkها به مطلب مورد نظر دیگر معتبر نیستند و تمامی این مشکلات و خطاها توسط موتور جسجتوی گوگل درج شده و در بخش اطلاعات وب سایت در همان اکانت کاربری شما در ساختXMLدر گوگل به شما تذکر داده می شود. بعضی موارد هم حذف کامل دیتابیس و نداشتن فایل پشتیبان از آن و یا مهاجرت به سیستم های مدیریت محتوای دیگر ، این مشکلات را به وجود می آورد.

۱۱ –و در نهایتSEO، قلب رنک گوگل

SEOکه مخففSearch Engine Optimizationمی باشد ، برترین ابزار در دسترس برای بهره گیری تا صعود وب سایت شما است که هم اکنون شرکت های متفاوت و نرم افزار ها و وب سایت هایی در این قبیل موارد فعالیت دارند. با این قابلیت وب سایت شما از تمامی لحاظ ها بررسی شده ، در بیش از ۳۰۰۰ هزار موتور جستجو ثبت گردیده و در اکثریت موتورهای جستجو روشXMLبه صورت مجزا تعبیه می گردد ، شما بازدید کننده هایی از وب سایت هایی می گیرید که اصلاً به شما حتی لینک هم نکرده اند و رتبه ی ترافیک وب سایت شما در الکسا به همین ترتیب بیشتر شده ، و تذکراتی توسط شرکت ها داده می شود که شما ملزم به اجرا هستید. فایل های سیستم مدیریت شما تنظیم و بهینه شده و با استفاده از روش های این گونه شرکت ها و نرم افزار ها شما به سطر جدول جستجو ها برای کلمات مرتبط می روید و به عناون اشانطیون همAdwordsگوگل را تا اعتباری در اختیار می گذارند و شما قطعاً از این گونه تبلیغات تا ۴ ماه به رنک بالایی دست پیدا خواهید کرد. اما این هم تقریباً یک تقلب است چرا که بدون هیچ گونه تلاش زیادی شما یه شبه ره چند صد ساله را طی کرده اید اما تا کیSEO Competition؟SEO Competitionتا زمانی برای شما ادامه دارد و این زمان حداکثر ۴ ماه است اما بعد از آن نزول رنک گوگل شما ، ضربه ی اساسی به شما خواهد زد. اما به راحتی با در نظر گرفتن تمامی لحاظ ها ، بدون هیچ گونه مداخله ی دیگری شما به راحتی باCMSخود نیز قادر خواهید بود رنک بالایی کسب کنید.

توضیحات و نکته هایی که گفته شد برای یادآوری است ، یک مدیر وب سایت باید با تدبیر خود راه های نویی را عرضه کند.شما در عرض دو ماه با ساخت یک ایندکس با نام گوگل در وب سایت خود و لینک کردنGoogle.comدر آن به همراه اضافه کردن ری دایرکت دائمی ۳۰۱ در فایل.htaccessبه رنک ۱۰ دست پیدا خواهید کرد، اما بعد از زمان مربوطه رنک شما صفر شده و دیگر صعودی نخواهید داشت.

چگونه رنک خود را نگه داریم ؟

بعد از به دست آوردن رنک مخصوصاً رنک بالا ، حساسیت گوگل بر شما کامل متمرکز خواهد شد و با اشتباهات و کم کاری هایی قطعاً در به روز رسانی بعدی حتی شاید به دو رنک پایین تر نزول پیدا کنید. از این رو نگه داشتن رنک کنونی شما به همان اندازه به رنک بالاتری صعود کنید اهمیت زیادی دارد.علاوه بر مطالب درج شده در صفحات قبل که مهمترین مطالب بودند ، دو مطلب دیگر نیز نقشی سهیم هستند که از گفتن آن ها هم بی دریغ نیستیم.

۱ –از درج مطالب متشابه در وب سایتتان بپرهیزید.

موتورهای جستجو از مطالب مشابه داخلی ، در وب سایت شما و چه مطالب خارجی و مشابه با مطالب شما بی نهایت بیزارند.به همین دلیل بهتر است قبل از درج مطلبی ، نگاه مختصری به آرشیو مطالب قبلی خود بیندازید. همچنین برای هر مطلبMeta Tagهایی متفاوت و مناسبی انتخاب کنید. برای مثال اگر برای یک مطلب خود در یک آرشیو موضوعات ، متا تگ های یکسانی و خیلی متشابهی استفاده کنید ، این کلمات کلیدی بعد از این که توسط روبات ها ایندکس شدند ممکن است ، مطالبی متشابه به حساب بیایند.

۲ –گوگل را گول نزنید !

جدیداً بعضی وب سایت ها راه های گول زننده ی مانند رسیدن بهPR 10را که گفته شد ، در همان دو ماه اول طی می کنند که گوگل را به اشتباه می اندازد.اما گوگل بالاخره به تنبیه این گونه سایت ها پرداخته و برای جریمه تا چندین ماه بعد با صفر کردن رنک آن ها ، دیگر رنکی هم نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =